Nathan Goldsmith works on his opponent in Chatfield’s first section team matchup against Lewiston-Altura/Rushford-Peterson.
Nathan Goldsmith works on his opponent in Chatfield’s first section team matchup against Lewiston-Altura/Rushford-Peterson. SAM CLEMENS/CHATFIELD NEWS

The Chatfield Gopher (No. 3 seed) wrestling team got a quarterfinal win over Lewiston-Altura/Rushford-Peterson (No. 6), 54-23, but lost out to Goodhue (No. 2) 46-22 in the semifinals of the Section 1A team wrestling tournament last week. 

Goodhue lost to No. 1 Zumbrota-Mazeppa 44-14 in the section finals.  Z-M will represent Section 1 at the state meet on Thursday, March 1.

“Of course we all want to win, but losing to No. 2 Goodhue is nothing to be ashamed of either,” said head wrestling coach Travis Bartels.  “We fought them hard on Saturday and I am proud of our team.  Now we shift gears for individual sections starting on Friday.  I believe each of our wrestlers can place in the top five at their weights.  We have a handful who are knocking on the door to the state tournament, so (Friday)/Saturday will be great days to wrestle our best matches of the year.”

Several of the Chatfield wrestlers went 2-0 in the team tournament, including Cael Bartels (113 lbs.), Nathan Goldsmith (138), Jake Mandt (152), and Davontae Goldsmith (170).  Going 1-1 were Seth Goetzinger (106), Chase Ketterhagen (132), Campbell Berg (145), Nolan Salerno (160), AJ Karver (195), Tyler Sexton (220) and Isaiah Froese (285).  Going 0-2 were Tate Karver (120), Grady Schott (126), and Carter Fishbaugher (182).

Here are the results for the two team matches at the section tournament

Chatfield vs. Goodhue

106 lbs. - Seth Goetzinger (Chatfield) over Ryley Christianson (Goodhue) TF 16-1                 

113 lbs.- Cael Bartels (Chatfield) over Chase Hinsch (Goodhue) TF 19-2                               

120 lbs.- Maddox O`Reilly (Goodhue) over Tate Karver (Chatfield) Dec 15-10                         

126 lbs.- Bjorn Otterness (Goodhue) over Grady Schott (Chatfield) Dec 9-3                            

132 lbs.- Mariano Bigalk (Goodhue) over Chase Ketterhagen (Chatfield) Maj 14-2                   

138 lbs.- Nathan Goldsmith (Chatfield) over Travis Gadient (Goodhue) Dec 7-5                       

145 lbs.- Baxter O`Reilly (Goodhue) over Campbell Berg (Chatfield) Fall 1:28                                   

152 lbs.- Jake Mandt (Chatfield) over Sven Otterness (Goodhue) Fall 2:19                             

160 lbs.- Mason Huemann (Goodhue) over Nolan Salerno (Chatfield) Fall 4:37                       

170 lbs.- Davontae Goldsmith (Chatfield) over Kelby O`Reilly (Goodhue) SV-1 5-3                

182 lbs.- Kaleb O`Reilly (Goodhue) over Carter Fishbaugher (Chatfield) Fall 1:56                   

195 lbs.- Kodee O`Reilly (Goodhue) over Aj Karver (Chatfield) Fall 5:02                               

220 lbs.- Jacob Brinkman (Goodhue) over Tyler Sexton (Chatfield) Fall 0:35                          

285 lbs.- Ryan Schoenfelder (Goodhue) over Isaiah Froese (Chatfield) Fall 1:56                      

Chatfield vs Lewiston-Altura/Rushford-Peterson

106 lbs.- Herber, Ross (LARP) defeated Goetzinger, Seth (Chat), Fall 2:57.                             

113 lbs.- Bartels, Cael (Chat) defeated Jonsguard, Carter (LARP), Dec, 9 – 8.                         

120 lbs.- Speltz, Gable (LARP) defeated Karver, Tate (Chat), Fall, 2:39.                               

126 lbs.- Schwendinger, Sam (LARP) defeated Schott, Grady (Chat)Maj Dec,12-4.                  

132 lbs.- Ketterhagen, Chase (Chat) defeated Riser, Kolton (LARP), Fall, 3:54.                                    

138 lbs.- Goldsmith, Nathan (Chat) defeated Reibel, Reese (LARP), Fall, 3:36.                                    

145 lbs.- Berge, Campbell (Chat) defeated Hegland, Tristyn (LARP),Fall, 0:51.                                    

152 lbs.- Mandt, Jake (Chat) defeated Jenkins, Dominic (Chatfield vs LARP), Default.                         

160 lbs.- Salerno, Nolan (Chat) defeated Meyer, Jacob (LARP), Fall 4:18.                               

170 lbs.- Goldsmith, Davontae (Chat) defeated Putez, Sam (LARP), Dec, 4 – 2.                                   

182 lbs.- Herber, Noah (LARP) defeated Fishbaugher, Carter (Chat), Fall, 1:54.                      

195 lbs.- Karver, AJ (Chat), Forfeit.                                                                                             

220 lbs.- Sexton, Tyler (Chat) defeated Perez, Alex (LARP)Fall, 2:57.                                                

285 lbs.- Froese, Isaiah (Chat) defeated Thompson, John (LARP), Fall, 0:10.                         

Individual tournament

Wrestling for the individual tournament starts at noon on Friday.  On Saturday the championship semifinals will begin at 11 a.m.  Following the semifinals will be the consolation semi-finals and fifth place matches.  The Parade of Champions, coaches and section awards will begin at 4:45 p.m.  The championship and third place matches will begin at 5 p.m.  Any “true-seconds” will follow the championship matches.  The tournament is expected to conclude around 8:30 p.m.