Boys 4x800 takes first at D-E meet

By : 
BILL BENTSON
CHATFIELD NEWS

The 4x800 relay team of Colby Aarus, Brady Woltz, Landon Bance and Cooper Frederick took first at the Dover-Eyota meet last week with a time of 9:40.73.

Here are the other results for the meet, places shown for one through seven.

Girls

Lauren Cole: 200m, :28.68; high jump, 4’3

Macy Pederson: 400m, 67.16; triple jump, 29’11 ½”; shot put, 21’10”

Beatrice Martin: 1600m, third, 6:13.11; 3200m, third, 13:19.41

Abigail Dahley: 100m hurdles, :20.90;

Maddie Wright: 100m hurdles, :23.18; 300m hurdles, 64.80

Taylor Morey: 100m hurdles, :24.78; high jump, 4’1

Megan Hopp: 300m hurdles, sixth, :54.90; long jump, 12’11 ¾”

Ann Warren: high jump, sixth, 4’7”

Grace Friedrichs: pole vault, fifth, 8’1”

Mikaela Kohlmeyer: pole vault, 7’1”; long jump, 11’3 ½”

Kaci Goldsmith, long jump, 11’10; shot put, 25’2.5”; discus, 69’8”

Sarah Baum: shot put, 24’10”; discus, seventh, 85’

Zayda Priebe: shot put, 22’1/4”; discus, fourth, 88’10”

Silja Erickson: discus, third, 94’6”

4x100 throwers: first (Zayda Priebe, Kaci Goldsmith, Silja Erickson and Sarah Baum)

Boys

Ben Muller: 100m, sixth, :11.88

Nathan Meeker: 100m, :12.09; pole vault, third, 11’7

Carson Larrabee: 100m, :12.25

Jack Tuohy: 200m, third, :24.11; high jump, fifth, 5’4

Jared Baker: 200m, fifth, :24.26

Isaiah Froese: 200m, :24.39

Gage Tuohy: 200m, :24.96

Colby Aarhus: 400m, 61.95; 1600m, 6:03.03

Landon Bance: 800m, seventh, 2:27.65; high jump, 5’

Josh Walsh: 800m, 2:37.58; 1600m, 6:04.01

Isaac Miron: 1600m, 5:34.10

Cooper Frederick: 3200m, third, 11:19.22

Brady Woltz: 3200m, sixth, 11:54.21

Simon Swartzentruber: 110m hurdles, fifth, :19.59; 300m hurdles, :49.86; high jump, tsixth, 5’2

Joshua Waadevig: 110m hurdles, seventh, :21.55; 300m hurdles, :52.21

Konnor Kivimagi: 110m hurdles, :23.06; 300m hurdles, 1:00.00; triple jump, 29’6

Nolan Salerno: 300m hurdles, third, :45.40

Eli Hopp: pole vault, 7’7”

Jake Mueller: long jump, 14’10

Manny Perez: triple jump, third, 37’11

Jonathan Frank: shot put, fifth, 40’7.5”

Cole Asleson: shot put, 33’1/2”; discus, 102’

Andy Arellano: shot put, 30’10; discus, 77’3”

Wayne Kester: shot put, 28’3”; discus, 89’3”

4x100; fourth, Baker, Mueller, Froese, J. Tuohy, :48.21

4x100 throwers, sixth, :54.54, no names given

4x200; Austin Swancutt, Muller, Baker, J. Tuohy, third, 1:36.01; Mueller, Kivimagi, Swartzentruber,

Waadevig, 1:53.50

Team scoring

Girls: seventh (44 points).  Byron won the meet with 159 points.

Boys: third (93.75 points).  Byron won the meet with 157.5 points.

Category: